Girne Gezilecek Yerler

Troulli'de İ. Ö. 5250-4950'den kalma yerleşim izleri bulunmuştur. İ. Ö 4. yüzyılda yöre, Girne'de hüküm süren Kıbrıslı bir hükümdarın yönetimi altındaydı. İ. S.1092'de merkezi yönetime başkaldıran Kıbrıs'ın Bizanslı valisi Rhap Sommates, Girne'deki çarpışmada Bizans İmparatoru I. Komnenos'un komutanlarından İoannes Dukan tarafından öldürüldü. Kıbrıs'ın Frank-Norman yönetiminde olduğu dönemde, Girne yöresi 14. yüzyılın sonlarına doğru Ceneviz saldırısına uğradı. Osmalı yönetimi sırasında Girne Kalesi komutanı Halid Ağa 1765'te ayaklanarak yöreyi ele geçirdiyse de ayaklanma bastırıldı. 1960'ta Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bir parçası olan Girne, 1974'ten sonra Kıbrıs Türk yönetimi altına girdi.

Girne Kalesi: Günümüzde Girne'nin simgesi olan Lüzinyalılar kalesi Kıbrıs'taki en önemli yapılardan birisidir. 7. yüzyılda Arap sakınlarına karşı koymak için inşa edilen kale birçok restorasyondan geçerek günümüze ulaşmıştır.

Beylerbeyi Köyü ve Barış Manastırı: Girne'nin 4 - 5 kilometre doğusunda yer alan bu köyün nüfusu yalnızca 500 kişiden oluşmaktadır. Beylerbeyi, köyün güneyinde yer alan Barış Manastırı ile ünlüdür. Gotik sanatın şaheserleri arasında nitelendirilen manastır, orijinal şekli ile iyi korunmuş durumdadır. Girnede görülmesi gereken yerlere kullanıcı yorumlarımızı inceleyerek de ulaşabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Girne

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Girne Gezilecek Yerler

Toplam 10 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Kıbrıs, Akdeniz'in incisi. Her köşesi ayrı bir doğa harikası. Bu güzel adaya hiç gitmemişler ya da tekrar gitmeyi düşünenlere harika bir yerden bahsedeceğiz. Girne'nin batısında, dağın yamacında, Akdeniz'in tam karşısında süzülen bir köy, Karmi.

Karmi, yani Karaman Köyü. Karaman Köyü, Kıbrıs'ın İngiltere sömürgesi olduğu 1870'li yıllarda İngiliz aristokrat kesimin keşfettiği ve yerleştiği bir köydür. Beşparmak Dağları'nın eteğinde, yemyeşil ormanın içinde bulunan bu bölgeye yerleşmeye başlayan İngilizler, Akdeniz mimarisine uygun köşk ve villalar inşa etmişlerdir. 1870'lerden itibaren bu bölgede yaşamaya başlayan İngilizlere 1900'lü yıllarda Avrupa ve Amerika'dan gelen yabancılar da eklenmiştir. Ancak Kıbrıs'ta baş gösteren iç karışıklıklar ve savaş dönemi ile birçok kişi evlerini terk edip adadan ayrılmıştır. Savaşın sona ermesi ile kurulan yeni KKTC hükumeti yabancıları tekrar bu bölgeye toplamış ve evlerin onarılması koşulu ile burada yaşamalarına izin vermiştir.

Karmi daracık yürüyüş yolu ve değişik sokak isimleriyle, bahçelerdeki rengarenk çiçekleriyle, tertemiz dağ ve deniz havasıyla adanın cennetten bir köşesi adeta. Karmi'ye Girne yolunda göreceğiniz Karaman tabelasından saparak ulaşabilirsiniz. Yokuş yukarı ve dar bir yoldan yaklaşık 8 km. ilerledikten sonra köyün merkezine varılıyor. Köyün merkezinde bulunan Virgin Mary (Bakire Meryem) Kilisesi'nin olduğu yere aracınızı park edebilir ve kilisenin hemen sağından köyü gezmeye başlayabilirsiniz.

Kilisenin sağ tarafından inen merdivenlerin kenarında akan kaynak suyu size tüm yürüyüşünüz boyunca eşlik ediyor olacak. İlk basamakların bitimine geldiğinizde hemen solunuzda bir köprü altı göreceksiniz. Köprünün üstünde de bir evin balkonu ve İngiliz tarzı kırmızı bir telefon kulübesi var. Enteresan olan o kulübenin içindeki telefonun halen çalışıyor olması.

Sokaklarda gezinmeye devam ederken evlerin giriş kapılarına dikkat edin. Bütün dış kapılarda evlerin isimleri ve yapılış tarihleri yer alıyor. Ayrıca kapılar birbirinden güzel ve otantik bir tarza sahip. Sokaklarda dikkat çeken diğer bir nokta da bölgeyi gezmeye gelenlerden başka yollarda kimsenin olmaması. Tüm köy halkı evlerinin içinde ya da bahçelerinde oturuyor ve köyde deyim yerindeyse çıt çıkmıyor. Köyün üst sokaklarına çıkarken yol kenarında bulunan badem ve ceviz ağaçlarından tazecik çağla ve ceviz koparıp yemenin tadı da bir başka. Sokaklarda gezerken bir anda karşınıza sokak kapısında asılı bir kağıt dikkatinizi çekebilir. Köye yeni taşınan biri olursa tüm köyü tanışma barbeküsüne çağırıyor ve tüm köyle bu şekilde tanışmış oluyorlar.

Köyün içinde bir adet cafe-pub ve restoran, bir adet galeri ve küçük bir bakkal bulunuyor. Ayrıca Bakire Meryem Kilisesi'nin bahçesinde ölen kişilerin anısına yaptırılmış banklar dikkat çekiyor. Bu banklarda bir müddet etrafı izleyerek dinlenirseniz, buradan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Dönüş yolunda Girne'ye inen yokuşta karşınıza ‘'Tunç Çağı Mezarı'' tabelası çıkıyor. Bu tabeladan yaklaşık 2 km. ilerledikten sonra oda mezar olarak tabir edilen tunç çağından kalma mezarları göreceksiniz. Bakımsız ve hiçbir tedbir alınmadan öylece duran bu mezarları incelerken düşme tehlikesine karşı dikkatli olmanızı öneririz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Kıbrıs-Girne'de bulunan Halk Sanatları Müzesi, yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerler arasındadır. Halk Sanatları Müzesi, Girne Limanı'nda bulunan iki katlı bir evdedir.

Müze olarak kullanılan bu evin ilk katında; zeytinyağı mengeneleri, döğen, küp, tezgah, karabasan ve dokuma tezgahı gibi eşyalar sergileniyor. Müzenin ikinci katına tahta merdivenle çıkılır ve bu bölümde; tığ işleri, işlemeli masa, oyma çeyiz sandıkları, baş örtüleri, yün çoraplar, sargılar, hamur teknesi, gibi el sanatları vardır. Halk Sanatları Müzesi, Kıbrıs gezinize kesinlikle dahil edilmeli. Halk Sanatları Müzesi'nin ardından Batık Gemi Müzesi'ni, Cengiz Topel Anıtı\'nı, Büyük Han\'ı, Can Bulat Müzesi\'ni, Soli Bazilikası\'nı, Antiphonitis Kilisesi\'ni, Mavi Köşk\'ü ve Kantara Kalesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Unutamayacağınız Kıbrıs tatili sizleri bekliyor.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Kıbrıs-Girne'nin tarihi yapılarından biridir Akhiropiitos Manastırı. 6. Yüzyıla ait olan bir bazilikanın üzerine inşa edilen Akhiropiitos Manastırı, zaman zaman yeni eklenen yapılarla değişmiştir.

Manastır Bizans ve Lüzinyan mimarisinin özelliklerini taşır. Kıbrıs'ın önemli kalıntıları arasında yerini alıp, 20. yüzyılın başlarında bir keşiş kalmayınca görevi sona ermiştir. Akhiropiitos Manastırı, günümüzde bir askeri bölge olarak kullanılmaktadır. Kıbrıs\'ın ziyarete açık turistik alanları arasında; Derviş Paşa Konağı, Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi, Apostolos Andreas Manastırı ve Halk Sanatları Müzesi vardır. Kıbrıs tatilinizde yapacağınız tarihi yolculuklar keyifli saatler yaşamanızı sağlayacak.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Mavi Manastır olarak da bilinen Sourp Magar Manastırı, koptik manastır olarak inşa edilmiştir.

M.S 1000. Yüzyılda yapılan bu manastır, 15. yüzyılda Ermeni Kilisesi'ne geçmiştir ve Ermeni hacıların Kudüs'e giderken uğradıkları bir nokta olmuştur. Hatta bu ziyaretler 1974 yılına kadar devam etmiştir. Kıbrıs'ın gezilecek yerleri arasında olmasının sebebi, mistik atmosferinin birçok turist tarafından merak edilmesidir. Sourp Magar Manastırı, Kıbrıs tatilinizin bir parçası olacak.

Bu arada günlerinize Sarayönü Meydanı'nı, Kutup Osman Tekkesi\'ni, Soli Harabeleri\'ni, Derviş Paşa Konağı'nı, Can Bulat Müzesi\'ni, Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi'ni ve Apostolos Andreas Manastırı'nı, dahil etmeyi sakın unutmayın.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Kıbrıs tatilinizde; deniz, kum, güneş üçlemesinin tadını çıkartırken, bölgenin tarihi kalıntılarını ve doğal güzelliklerini kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Mavi Köşk, Halk Sanatları Müzesi, Panagia Kanakaria Kilisesi, St. Barnabas Manastırı, Can Bulat Müzesi, Batık Gemi Müzesi, Ayios Philon Kilisesi, Yedidalga Köyü ve diğer turistik gezi alanları… Hepsi tatilinize farklı renkler ve farklı bilgiler ekleyecek.

Girne'nin doğusunda bulunan Esentepe kasabasındaki Antiphonitis Kilisesi, bölgenin tarihi kalıntılarından biridir. Beşparmak dağlarının zirvesine yakın bir yerde bulunan Antiphonitis Kilisesi'nin ismi “'cevap veren İsa”' anlamına gelir. Kilisenin özellikle sekiz sütunla desteklenmiş olan düzensiz sekizgen şeklindeki kubbesi Kıbrıs'ta pek görülmeyen bir mimari biçimdir. Bunun yanı sıra güneyinde bulunan revak düzenlemesi gotik taş işçiliğinin benzersiz bir örneği durumunda. Antiphonitis Kilisesi, duvar resimleriyle de gelen turistleri büyülüyor. Kıbrıs tatilinizde gezi listenize ekleyebileceğiniz kilise, ziyaretlerini beklemeye devam ediyor.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Kıbrıs tatilinizde gezip görmeniz gereken çok yer olacak. Akdeniz'in eşsiz havasında yapacağınız tatilinize birçok yeri sığdırabilirsiniz. Bunlardan biri Batık Gemi Müzesi'dir.

Girne Kalesi'nde bulunan Batık Gemi Müzesi'ndeki gemi, yıl içerisinde birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Geminin Helenistik krallıklar dönemine ait olduğu bilinmektedir. Bir sünger avcısı tarafından fark edilip; Pennsylvania Üniversitesi araştırmacıları tarafından çıkartılmıştır. Batıkta bulunan badem kalıntıları üzerinde ve keresteler üzerinde testler yapılmıştır. Uzun bir araştırma yapılan batı geminin, yük taşıdığı bir yolculukta Girne yakınlarında battığı kabul edilmektedir. Kıbrıs'ın gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunan Batık Gemi Müzesi'nin ardından Halk Sanatları Müzesi\'ni, Soli Bazilikası\'nı, Mavi Köşk\'ü, Mamas Manastırı\'nı, Venedik Sarayı\'nı, Girne Kapısı\'nı, Soli Tiyatrosu\'nu, Kantara Kalesi'ni ve Salamis Harabeleri'ni gezi listenize kesinlikle eklemelisiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Girne'de bulunan Kıbrıs Cafer Ağa Camii, Kıbrıs Valisi Ağa Cafer Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1589 yılından bu yana ayakta kalıp günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Cami tek şerefeli ve tek minarelidir. Kuzey duvarında yer alan ahşap kafes yapıya değişik bir görünüm eklemektedir. Kıbrıs'ın tarihi değerlerinden biri olan Cafer Ağa Camii'nin güneydoğusunda ise bir çeşme vardır. Adı Hasan Kavizade Hüseyin Efendi Çeşmesi olan bu yapının yanında da üç kemer bulunmaktadır. Kemerlerde olan kabartma sanatı görülmeye değer. Tatiliniz sırasında Kıbrıs Cafer Ağa Camii\'ni listenize ekleyip gezeceğiniz yerlere dahil edebilirsiniz. Sonrasında; Antiphonitis Kilisesi, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Ayios Philon Kilisesi de ziyaretlerinizi bekliyor olacak.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın başladığı 20 Temmuz gecesi, karargah olarak kullanılan evin girişinde çıkan patlama sonucunda birçok asker şehit olmuştur. Tarihi bir belge niteliği taşıyan bu ev, Kıbrıs Barış Harekatı'nı ölümsüzleştirmek adına müzeye çevrilmiştir. Günümüzde Barış ve Özgürlük Müzesi olarak hizmet vermeye devam eden ev, 1970'li yıllarda bir Rum evi olarak yapılmıştır.

Kıbrıs'ta tatil yapanların gezi listesine eklediği müze, birçok turiste ev sahipliği yapıyor. Barış ve Özgürlük Müzesi, zaman geçtikçe yıpranmış ve eskimeye başlamıştır. Ardından çağdaş müzecilik anlayışıyla tekrar yenilenen müze, önemli bir turistik gezi alanıdır. Kıbrıs tatilinize Barış ve Özgürlük Müzesi'ni ekleyebilir ve önemli bir savaşın izlerine tanık olabilirsiniz. Tatiliniz boyunca gezeceğiniz yerler arasında; Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi, Boğaz Şehitliği, Soli Harabeleri, Derviş Paşa Konağı ve Mavi Köşk ilginizi çekecek noktalardandır.

 • Aktivite - Eğlence
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Kıbrıs'ın hem tarihini hem de doğal güzelliğini gözler önüne serer Girne Limanı.

Liman eski dönemlerde Avrupa ve Anadolu'ya harnup ve tuz için ambar olarak kullanılmaktaydı. Yine o dönemlerde limana gümrük binası ve dalgakıran yapıldı.

Günümüzde marina işletmesi olarak kullanılan Girne Limanı'nın yakınlarında birçok cafe ve restoran bulunuyor. Girnelilerin ve bölgeye gelen turistlerin uğrak mekanıdır ve Girne Kalesi'ne yakın bir konumda yer alır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda şehit olan asker, subay, astsubay, er ve erbaşların mezarının bulunduğu Boğaz Şehitliği, Kıbrıs'ın en görülesi yerlerinden biridir.

Lefkoşa-Girne yolundan gidildiğinde Boğaz bölgesinde bulunan şehitlik, turistler tarafından her yıl ziyaret edilmektedir. Şehitlik, GKK Komutanı Tuğgeneral Galip Mendi'nin çalışmaları sonucunda anıtsal yapı kazanmıştır. Şehitlik için aynı zamanda; Prof. Dr. Tankut Öktem'in yaptığı büyük bir Mehmetçik, 4 aslan, 4 anıtsal türden heykellerin yanı sıra 5 tane rölyef hazırlamıştır. Kıbrıs'ın gezip görülmesi gereken yerleri arasında bulunan Boğaz Şehitliği'nde 287 TSK askeri ve 26 Kıbrıslı Türk askerinin cenazesi vardır. Boğaz Şehitliği, anlamlı gezilerinizden biri olacak. Tabii; Can Bulat Müzesi'ni, Cengiz Topel Anıtı'nı, Kutup Osman Tekkesi'ni, St. Barnabas Manastırı\'nı, Büyük Han\'ı, Barış ve Özgürlük Müzesi'ni ziyaretlerinize kesinlikle eklemelisiniz.